Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Środowiskowy Dom Samopomocy w Bychawie

ŚDS kiedyś i dziś

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bychawie powstał w czerwcu 1996 r. w oparciu o porozumienie administracji państwowej i samorządowej. Otrzymaliśmy od Urzędu Gminy budynek przy ulicy Pileckiego 20, przeznaczony do modernizacji. Od lipca 1997 r. zaczęliśmy przyjmować pierwszych Uczestników. Były to osoby chorujące psychicznie oraz niepełnosprawne intelektualnie, początkowo z terenu gminy Bychawa, później także z gmin ościennych.

W związku z rozwojem działalności i rosnącymi potrzebami, w 2001 r. gmina przekazała ŚDS-owi budynek przy ulicy Pileckiego 12, który został przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W chwili obecnej pracujemy na dwóch budynkach ze względu na to, że każda z grup funkcjonuje inaczej- realizujemy różne plany działania terapeutycznego dostosowane do rodzaju niepełnosprawności. Głównym celem pracy jest usamodzielnienie uczestników oraz rehabilitacja społeczno-zawodowa, którą realizujemy poprzez terapię zajęciową, pracę socjalną, poradnictwo psychologiczne, rehabilitację oraz farmakoterapię.

Nasi uczestnicy mogą korzystać z wybranej przez siebie formy terapii. Zajęcia odbywają się w różnych pracowniach:

-pracownia rękodzielnicza

-pracownia plastyczna

-pracownia muzyczna

-pracownia stolarska

-pracownia kulinarna

-pracownia komputerowa

-sala rehabilitacyjna

dodatkowo Uczestnicy mają możliwość korzystać z pomocy pracownika socjalnego,pielęgniarki oraz z poradnictwa psychologicznego.

Nowością jest siłownia napowietrzna. Uczestnicy z obydwu grup mają możliwość ćwiczyć na różnych przyrządach również na świeżym powietrzu.

Przywiązujemy dużą wagę do wspierania rodzin naszych Uczestników. jedną z form wsparcia są spotkania dla rodzin, które odbywają się cyklicznie a ich celem jest psychoedukacja, kształtowanie umiejętności radzenia sobie z chorobą osoby bliskiej, udzielanie wsparcia oraz wymiana doświadczeń. Staramy się, aby w naszym Domu panowała rodzinna, ciepła i życzliwa atmosfera. Służą temu obchodzenia świąt, imienin oraz rocznic.

Nasi Uczestnicy mają możliwość wspólnego, radosnego spędzania czasu wolnego podczas dyskotek oraz innych imprez okolicznościowych, które organizowane są często w Bychawskim Centrum Kultury. Często są to także imprezy wyjazdowe. Tak spędzany czas jest bardzo ważny dla Uczestników ze względu na to, że mają okazję do zabawy oraz integracji także z osobami z innych, zaprzyjaźnionych placówek.

Latem organizujemy zajęcia sportowo-rekreacyjne w plenerze, jeździmy na wycieczki rowerowe oraz odwiedzamy różne piękne miejsa podczas wycieczek turystyczno-krajoznawczych.

Każdego roku ŚDS doposażany jest w nowe sprzęty, pomoce dydaktyczne i materiały edukacyjne, które są dostosowane do potrzeb naszych Uczestników.

Kontakt

 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bychawie

ul. Mikołaja Pileckiego 20, 23-100 Bychawa

Tel: 81 5 6 6 0-2 6 6

ul. Mikołaja Pileckiego 12, 23-100 Bychawa

Tel: 81 5 6 6 1-1 5 1

e-mail: sdsbychawa@op.pl

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Zegar